Om
Hilmar Fredriksens kunst er både tankefull og befriende humoristisk, og den har appell til både unge og gamle. Se den kritikerroste utstillingen!
Utstillingen viser bredden i kunstnerskapet til Hilmar Fredriksen (f. 1953) og rommer gåtefulle objekter, mystiske installasjoner, teatralske remedier, tegninger, maleri og video.
Multikunstner
Fredriksen er en pioner innenfor performance og konseptkunst i Norden.
Han var også blant de tidligste i Norden som arbeidet med samme tyngde innenfor helt ulike uttrykksformer: maleri, objekt, video, installasjon, konseptkunst og performance.
Med dette har han stått i en særstilling i utviklingen av nordisk samtidskunst i over 40 år.
Religion, myte og mystikk
Fredriksen beveget seg ikke bare mellom mange ulike uttrykksformer, men han hentet også sin inspirasjon fra mange forskjellige kilder. Mange av disse kildene stammer fra religion, myte og mystikk.
Hans arbeider beveger seg uanstrengt mellom momenter fra hverdagslivet, modernismen i kunsten og interessen for mystiske kilder.
Den bruk Hilmar Fredriksen har gjort av kilder fra religion, myte og mystikk har han til felles med mange av modernismens pionerer, fra Kandinsky til Mondrian og Malevitch. Denne siden ved det 20. århundrets billedkunst ble lenge fortrengt eller underbetont.
Kartoteket – et kunstnerisk fenomen
Et kunstnerisk fenomen har imidlertid ligget fast i hans kunstnerskap gjennom nærmere 40 år: Kartoteket. Kartoteket er små malerier på papp-plater og siden 1980-tallet har han laget over 1000 av disse små maleriene.
Kartotekbladene er en viktig del av Fredriksens kunstneriske hukommelse og idé-reservoar. Det er første gang så mange av kartotekbladene vises samlet.
Ta med barna på utstillingen!
Klatre opp en stige og stikk hodet gjennom et hull – hva ser dere da? I resepsjonen kan dere hente en aktivitetsfolder med oppgaver som både løses inne i utstillingen og på verkstedet. Bli med på aktiviteter som er inspirert av kunsten i utstillingen!
TripAdvisor

- Ypperlig34
- Svært bra26
- Gjennomsnitt5
- Dårlig0
- Forferdelig1
Siste anmeldelser:
- SvetlanaMiaOslo, NorgeType reise:Reise aleneEt fantastisk kunstmuseum!Torsdag, 30. Mars 2023Et fantastisk kunstmuseum! Den permanente utstillingen er variert og spennende. En flott midlertidig utstilling med malerier av Konrad Mägi som er Estlands største kunstner. Han har samme posisjon i... Les hele anmeldelsen
- 974bjarneaOslo, NorgeType reise:ParSuper kunstmuseumTorsdag, 13. August 2020Flott bygging av Snøhetta der det nye tilbygget har fasade i glass og rustfritt stål . Utstilling "Har vi møttes før" Bra utvalg av norges største kunstnere Kafeen er ikke så gæren heller Les hele anmeldelsen
- Ingeborg56Oslo, NorgeType reise:ParFlott sted for å oppleve norsk kunst!Mandag, 15. Juni 2020Vi prøver å dra innom dette museet hver gang vi er i byen, og den aktuelle utstillingen er den beste vi har sett og vi syntes det var en god orientering om utstillingen vi fikk kl.13.30 den... Les hele anmeldelsen
Åpningstider
Sesong (21 Okt 2023 - 3 Mar 2024) | ||
---|---|---|
Dag | Tider | |
Mandag | Stengt | |
Tirsdag - Søndag | 11:00 | - 16:00 |
Ta kontakt
Tlf: 61054460
2609 Lillehammer