Om
Turen starter på Lilletorget, nord i Lillehammer`s kjente gågate, som under OL i 1994 fikk tilnavnet "stågata".
Gå gjennom Mesnakvartalet, og hold til høyre over en gangbru over Mesnaelva som går over til bryggerikvartalet. Når du kommer til Spinneribrua går du gjenom den lille buen til høyre, og fortsetter Fossvegen forbi Mesna kraftstasjon. Ovenfor kraftstasjonen følger du igjen stien og skilting Mesna kultursti.
Snart passerer du Helvetesfossen som i 1870-årene var byens store turistattraksjon. Vi passerer under ei bilbru, og ankommer Badedammen, et populært badested for byens befolkning. Til høyre er Stampesletta med Håkons hall og Kristins hall, og ovenfor ligger Lysgaardsbakkene Hoppanlegg.
Du kan gå til venstre langs Sigrid Undsets veg (nedenfor hallene) og til Bjerkebæk (Sigrid Undsets Hjem) for deretter å gå tilbake til sentrum langs Nordsetervegen.
Eller du kan fortsette videre oppover langs Mesnaelva.
Se beskrivelse "Langs fossefall og badekulper".
Fasiliteter
Aldersgrense
- barn
- voksen
Gradering
- lett
Natur og terreng
- asfalt
- elv
- liten sti
- skog
Sesong
- Hele året
Varighet
- 0,5 timer
Sist viste
-
Riksteatret: Vástádus eana / The answer is land
Type
Teater
Vakker dans og gripende joik. Elle Sofe Saras kritikerroste forestilling er kraftfull på et…
-
Rideferie for nybegynnere
Type
Hest
Ridefeirer for nybegynnere
Disse rideferiene og weekendene passer for de med lite eller ingen…